JCB

FASTRAC je na poli jako doma

FT hraje prim v dopravě

FT hraje prim v dopravě

26. 10. 2018 – Traktory JCB FASTRAC pro využití v průmyslu jsme vám představili nedávno na těchto stránkách. Týden po školení o těchto strojích jsme vrátili do Anglie, abychom se opět podívali na tyto traktory. Tentokrát se školitelé z JCB zaměřili na zemědělství, na práce na polích, tedy tam, kde se FASTRAC objevuje nejčastěji a kde je i pro nás jeho použití na prvním místě.

Zástupci JCB nás provedli jedním z výrobních závodů společnosti a v úvodu jsme si vyslechli několik slov od pana Johna Smitha, nejvyššího představitele ze zemědělské divize JCB. Poté již následovalo to, na co se všichni z nás těšili nejvíce, a to na praktické ukázky strojů.

Prvním předváděným traktorem byl Fastrac s neseným postřikovačem LandQuip. Ten disponuje dohromady zásobníkem na 4 000 litrů a svá ramena může roztáhnout až na 36 metrů. Naše stanoviště mělo k dispozici postřikovač s 24metrovými rameny a zkoušeli jsme zde automatické řízení za pomoci GPS od TRIMBLE a kopírování jedné stopy, díky řízené nápravě postřikovače. Fastrac v agregaci s neseným nebo taženým postřikovačem funguje bezkonkurenčně. Největší výhodou je jednoznačně celoodpružení traktoru, řízená zadní náprava a plynulá převodovka. Nelze opomenout další velkou výhodu, kterou je dvojčinné odpružení, díky němuž můžeme ovládat světlou výšku stroje. V případě neseného nářadí nám to umožňuje jednoduchou montáž i demontáž ze zadní třetí nástavby.

Další stanoviště byla zaměřena na ostatní polní práce. Byly zde traktory agregovány se secím strojem, podmítačem, diskovým kypřičem a také s pluhem. Co bylo vidět zde? Minimálně to, že jak Fastrac řady 4000, tak i z té silnější řady 8000, pracují na poli velmi dobře se všemi "závěsy". Během těchto zkoušek jsme vyzkoušeli souvraťový management. Ten pracuje tak, že stisknutím jediného tlačítka spustíte hned několik funkcí stroje, a to podle toho, jak jste si je sami naprogramovali. V rámci orby jsme vyzkoušeli rovněž kontrolu trakce a tempomat na udržení konstantní rychlosti při práci.

Traktory Fastrac jsou známé zejména svojí rychlostí a bezpečností v dopravě. A to jsme zkoušeli dále, mimo jiné i se senážním vozem. Máte-li například velkou soupravu, pomůže vám při zastavení v kopci funkce HillHold, která automaticky sepne parkovací brzdu, jenž se při opětovném stisknutí plynu sama deaktivuje a v kopci nebo na křižovatce nemusíte mačkat brzdový pedál.

Za zmínku také stojí stanoviště s půdní frézou. Zde nám Fastrac předvedl práci při minimální rychlosti a další, nám již důvěrně známý, s příkopovým ramenem Mulag - tato kombinace se může díky své jednoduchosti a velice dobrému ovládání hodit i pro zemědělce na podsekávání ohrad a zařezávání klestí kolem svých polností.

Po absolvování všech stanovišť jsme byli pozváni do továrny, kde se traktory Fastrac vyrábí. Zákazníci tak měli jedinečnou možnost vidět celý proces výroby i s odborným výkladem, tedy přesněji, jak se z rámu na začátku stane hotový stroj připravený pro práci.
JCB rovněž investovalo do prezentace své bohaté historie a v jedné za svých budov postavilo muzeum. Můžete v něm shlédnout historickou cestu od samotného vzniku společnosti až po žhavou současnost, a to celé v češtině!

Traktory Fastrac disponují těmito rozhodujícími funkcemi, což se nám na obou školeních potvrdilo:

  • Rychlost, pohodlí, bezpečnost - vynikající brzdný efekt za pomoci dvoučelisťových kotoučových brzd, komfort zajištěný kompletním odpružením obou náprav.
  • Vynikající spojení motoru a převodovky od AGCO POWER - plynulá převodovka od AGCO disponuje nesčetným počtem nastavení, jež umožňují přizpůsobit stroj naprosté většině prací tak, aby to bylo pohodlné a jednoduché pro obsluhu a zároveň efektivní pro provoz.
  • Rozložení vah 50:50 - Fastrac dosahuje velice dobré trakce i přes mnohem méně použitého závaží, než u konvenčních traktorů.
  • Kompatibilita s posledními inovacemi v oblasti automatických systémů a zjednodušování operací na poli.
  • Všestrannost umožňující celoroční používání a vytížení stroje.

Obě akce, které společnost JCB udělala pro své dovozce a hlavně pro naše zákazníky, ukázaly, k jakým všem aplikacím se dá tento stroj použít a co je důležité - boří mýty, které se u nás ve společnosti stále drží o tom, jak je Fastrac nevhodný pro určité zemědělské práce. Traktory řady 4000 i 8000 prošly v posledních letech velkým vývojem a udělaly velký krok vpřed.

Děkujeme společnosti JCB za profesionálně zorganizovanou a velice přínosnou akci a těšíme se na další podobné.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Odkaz: JCB

Ing. Lukáš Kašpar
produktový manažer JCB Fastrac

Naši partneři

Mezi naše partnery a dodavatele techniky patří:

Aktuality Starší aktuality

Až se zima zeptá…

Až se zima zeptá…

15. 11. 2018 – Ačkoli nám letošní teplé počasí ještě dává zapomenout na zimní období, je nutné, aby byli službaři na nastávající zimu připraveni.

Nejsilnější sekačka do Lužné

Nejsilnější sekačka do Lužné

02. 11. 2018 – Pobočka PEKASS Rakovník předala službám obce Lužná u Rakovníka nový komunální stroj na údržbu travnatých ploch značky GRILLO.

Novinka na trhu postřikovačů Horsch Leeb

Novinka na trhu postřikovačů Horsch Leeb

01. 11. 2018 – Nová modelová řada tažených postřikovačů Horsch Leeb 4 AX je tady!