JCB

Historie produkce traktorů Fastrac

JCB Fastrac 125

JCB Fastrac 125

03. 03. 2021 – Jak možná už víte, letošní rok je pro známé žluté traktory Fastrac jubilejní. Rozhodli jsme se nahlédnout do historie a krátce vám popsat modely traktorů, které se za 30 let v Anglii vyrobily.

Úplně prvními traktory, které sjely z výrobní linky, byly modely 125 a 145. Oba modely tzv. série 100 byly osazeny motory Perkins o objemu 6,0 l s šesti válci. Traktor měřil 5,8 metru a vážil 6,5 tuny. Zvolená převodovka v obou modelech byla Synchromesh s 18 stupni řazenými vpřed a 6 vzad. Traktor měl v základu všechny kola o rozměru 480/70 R30, kotoučové brzdy a celorámovou konstrukci. Zajímavostí na tu dobu (produkce byla od 1991 do 1993) byla klimatizace v kabině již v základní výbavě stroje. To hovoří o skutečnosti, že společnost JCB se vždy snažila a snaží o maximální pohodlí uživatele stroje.

Traktory již v této době dosahovaly maximální rychlosti až 75 km/h, což bylo něco, co normální zemědělec s vozovým parkem v 90. letech netušil ani v nejdivočejších představách. Fastrac tak započal revoluci v rychlosti přepravy a práce v zemědělství.

První inovace těchto modelů přišla v roce 1993, kdy byl stávající model 145 nahrazen za silnější 135 a 155 s novou převodovkou Selectronic 36/12 s novým dvoustupňovým násobičem.

Tolik možná na úvod pohledu do nedávné historie progresivních zemědělských traktorů JCB Fastrac. Další díly o historii strojů, které změnily náhled na klasické zemědělské traktory, vám přineseme v dalších dílech na těchto stránkách.

Odkaz: Dobové video z prvních testů předchůdců prvních modelů Fastrac

Ing. Lukáš Kašpar
produktový manažer JCB Fastrac


Naši partneři

Mezi naše partnery a dodavatele techniky patří:

Aktuality

Předváděcí sedmistovka prodána

Předváděcí sedmistovka prodána

16. 04. 2021 – Velký zájem o návěsy Krampe je legitimní, neboť jejich kvalita, spolehlivost a výkon je potvrzený stovkami spokojených zákazníků doma i ve světě.

Sháníte transportní nebo aplikační techniku na sezónu?

Sháníte transportní nebo aplikační techniku na sezónu?

13. 04. 2021 – S námi budete připraveni. Dodání transportní a aplikační techniky může být ještě do začátku této sezóny.

Žlutý obr přichází

Žlutý obr přichází

12. 04. 2021 – Je to už každoročním pravidlem, že konec zimy a začátek jara bývá bohatý na předávání zemědělské techniky našim zákazníkům. Hlavní zemědělská sezóna totiž začíná.