JCB

JCB LOADALL s novou emisní normou Stage V

Manipulátory JCB

Manipulátory JCB

16. 11. 2020 – Teleskopické manipulátory JCB LOADALL nyní přicházejí s novou emisní normou motorů Stage V. Tak, jak už to u společnosti JCB bývá zvykem, nepřichází pouze s novou technologií ošetření výfukových plynů, ale přichází s kompletní restrukturalizací napříč modelovou řadou teleskopických manipulátorů. Ale pojďme k tématu popořádku.

Ke konci tohoto roku začíná společnost JCB s výrobou vlastních vznětových motorů JCB Ecomax, které budou již splňovat nejnovější normu ošetření výfukových plynů Stage V. Aby se docílilo plnění nejnovější normy, bude k systému SCR (selektivní katalytická reakce), který je už používán na manipulátorech od roku 2015, navíc včleněn DPF filtr (filtr pevných částic). Pod kapotou manipulátoru budou s motorem oba dva systémy SCR a DPF tvořit jeden kompaktní celek (pod označením SCRF), aniž by se musela kapota nějak upravovat nebo zvětšovat. Tím bude zachována bezkonkurenční viditelnost z kabiny na pravou stranu manipulátoru LOADALL, kde je uložen motor.

Na rozdíl od předchozích let, kdy byly standardně montovány do manipulátorů 2 typy motorů (JCB EcoMax 444 a JCB EcoMax 448), teď bude k dispozici pouze motor jeden, a to JCB EcoMax 448 se zdvihovým objemem 4,8 l. Tento motor bude  naladěn na 3 typy výkonu: 81 kW (109 koní), 97 kW (130 koní) a 112 kW (150 koní), dle výbavového stupně. Co bych chtěl zdůraznit, tak oproti konkurenčním výrobcům teleskopických manipulátorů, společnost JCB nesází na downsizing (zmenšování objemu motoru), vědoma si toho, že velký zdvihový objem a s tím spojený kroutící moment i při nízkých otáčkách je u zemědělských manipulátorů nenahraditelný.

Jak už bylo zmíněno výše, ruku v ruce s novou emisní normou motoru přichází i restrukturalizace modelových řad manipulátorů JCB LOADALL. Základní a nejlevnější modelovou řadou manipulátorů LOADALL bude výbavový stupeň AGRI, který bude mít motor o výkonu 81 kW (109 koní) a čtyřstupňovou PowerShift převodovku s hydrodynamickým měničem. Díky zámku hydrodynamického měniče na čtvrtém stupni nyní pojede až 40 km/h. Nově bude ukončena výroba výbavového stupně AGRI PLUS. Výbavový stupeň AGRI SUPER bude mít ve standardní výbavě výkon motoru 97 kW (130 koní) a odpružené rameno. AGRI SUPER bude dostupný se třemi typy převodovek: První bude nová čtyřstupňová PowerShift převodovka s pojezdovou rychlostí 40 km/h, druhou bude léty osvědčená šestistupňová PowerShift převodovka se zámkem hydrodynamického měniče na 5. a 6. stupni s pojezdovou rychlostí 40 km/h a třetí převodovkou bude unikátní převodovka DUALTECH VT kombinující hydrostatický a mechanický převod. Vrcholem u teleskopických manipulátorů JCB LOADALL bude výbavový stupeň AGRI XTRA, který bude mít v základní výbavě výkon motoru 112 kW (150 koní), odpružené rameno, klimatizaci a LED pracovní osvětlení. U výbavového stupně AGRI XTRA si bude moct zákazník vybrat ze dvou typů převodovek: Šestistupňové PowerShift převodovky nebo převodovky DUALTECH VT.

Aby změn v modelové řadě nebylo málo, plánuje společnost JCB do budoucna výbavové stupně manipulátorů LOADALL ještě rozšířit o výbavový stupeň PREMIER, který by měl být nejlevnější variantou manipulátoru a mít výkon motoru pod 75 koní a na výbavový stupeň AGRI PRO, který by se naopak stal nejvyšším a nejdražším výbavovým stupněm. Ten bude vybaven motorem o výkonu až 174 koní s maximální pojezdovou rychlostí 50 km/h, navíc bude disponovat traktorovou homologací T1B.

Jak je vidět, typů převodek, výkonů motorů a výbavových stupňů u teleskopických manipulátorů JCB LOADALL je opravdu hodně. Nám prodejcům to umožňuje ušít stroj každému zákazníkovi "na míru" konkrétně do jeho podmínek či specifických aplikací. Nejsme proto odkázání pouze na jeden typ univerzálního stroje, který splňuje požadavky zákazníka jen částečně.

 

Odkazy: JCB, JCB-AGRO.cz

 

Petr Sedláček

vedoucí projektu JCB (LUKROM spol. s r.o.)

Naši partneři

Mezi naše partnery a dodavatele techniky patří:

Aktuality

Předváděcí sedmistovka prodána

Předváděcí sedmistovka prodána

16. 04. 2021 – Velký zájem o návěsy Krampe je legitimní, neboť jejich kvalita, spolehlivost a výkon je potvrzený stovkami spokojených zákazníků doma i ve světě.

Sháníte transportní nebo aplikační techniku na sezónu?

Sháníte transportní nebo aplikační techniku na sezónu?

13. 04. 2021 – S námi budete připraveni. Dodání transportní a aplikační techniky může být ještě do začátku této sezóny.

Žlutý obr přichází

Žlutý obr přichází

12. 04. 2021 – Je to už každoročním pravidlem, že konec zimy a začátek jara bývá bohatý na předávání zemědělské techniky našim zákazníkům. Hlavní zemědělská sezóna totiž začíná.