JCB

Představení traktoru FASTRAC nejen pro zemědělství

Představení JCB Fastrac

Představení JCB Fastrac

08. 10. 2018 – Ve dnech do 2. do 4. října 2018 se v Anglii přímo na farmě JCB konala prezentace traktorů Fastrac.

Tyto prezentace bývají většinou určené pouze pro zaměstnance JCB a výhradní zástupce této značky po celém světě. Tentokrát se však společnost JCB rozhodla jít jinou cestou. Představili stroje svými odborníky přímo zákazníkům, kteří se o traktory zajímají a našli by pro ně využití. Tento krok byl určitě správným směrem, protože se akce velice povedla a ukázala prakticky to, čím Fastrac vyčnívá z řady.

Tato událost byla rozdělena na dvě akce zaměřené odděleně na průmyslové využití strojů - tedy k údržbě silnic a dálnic, na letištích, v obcích, v odpadovém hospodářství a v mnoha dalších oborech.

Druhá akce, jež se bude odehrávat v příštím týdnu, a my vám o ní opět napíšeme, bude zaměřena na hlavní využití těchto traktorů, což je zemědělství.

Co se tedy dělo na předvádění průmyslového využití traktorů Fastrac? Přeskočíme-li organizační stránku této události, která byla velice profesionální a bez jakékoliv chyby, začalo se představením společnosti, jejím zaměřením a historií. Nejzajímavějšími fakty z úvodu bylo, že společnost JCB má momentálně 22 oddělených výrobních závodů, z nichž polovina působí na území Velké Británie a ta druhá je po celém světě. Společnost zaměstnává přes 15 000 zaměstnanců a vyrábí ročně několik desítek tisíc kusů strojů, a to jak ve stavebnictví, tak i v zemědělství, kde jich jezdí přes 30 000.

Poté následovala prohlídka muzea JCB a posléze výrobního závodu na Fastrac a kloubové nakladače. Během této prohlídky zákazníci viděli celý proces od počátku, kdy je holý rám vyrobený rovněž JCB, osazován postupně nápravami, motorem a převodovkou až po to, kdy se stroj poprvé zkouší a již sestaven sjíždí z výrobní linky na testovací dráhu.

Odpoledne, již na farmě JCB, představili profesionálové v oboru postupně na pěti stanovištích žluté i oranžové traktory Fastrac v rozdílném využití. Každý si zde mohl prohlédnout a vyzkoušet stroje s příkopovými rameny na údržbu příkopů a ploch kolem silnic a dálnic. Díky stabilitě traktoru podpořené systémem SCR a jeho vynikající kabině s výborným výhledem, se stalo ovládání ramene hračkou pro každého. Na dalším stanovišti byl Fastrac osazen velkým čelním nakladačem a druhý pak hydraulickým jeřábem. Ten jste mohli vidět již na našem hasičském speciálu. Tento jeřáb měl 11,5metrový dosah a při tomto dosahu mohl zvedat až 400kg zátěž! Na dalším stanovišti nás čekal Fastrac s velkou sněhovou radlicí a sypačem soli Bucher. Tím, že traktor disponuje DIN deskou vředu a SPIDER rámem pro komunální využití, není problém tento stroj převléct během velmi krátké chvíle ze zimní údržby na údržbu jarní a letní. Důležité je také zmínit, že vpředu je možnost vychýlení PTO, aby sedělo například na příkopová ramena MULAG. Pokud tak máte tyto stroje na dvoře, nebude problém je bez větších komplikací přizpůsobit na toto uchycení.  

Mimo těchto zajímavých agregací, zde byly i stroje, které měly za úkol představit již známé výhody našich žlutých rychlíků. Na jednom z nich jsme měli možnost vyzkoušet obratnost a pohodlí při jízdě ve velmi stísněné a klikaté dráze s více jak půlmetrovými výmoly a nerovnostmi. Bylo zde krásně vidět, jakou výhodou je řízená zadní náprava ve verzi 4000 a odpružení zadní i přední nápravy. Na druhém stanovišti pak byl největší zástupce FT 8330. Zde byla dlouhá dráha, kde jsme měli doslova za úkol šlápnout na plyn a nepouštět ho z podlahy. Na dráze jsme si vyzkoušeli vynikající stabilitu a na konci rovněž efektivitu brzd ABS, kdy jsme při jejich použití z 60 km/h zabrzdili během pár metrů na nulu. Člověk si zde musel dávat pozor, aby hlavou neprorazil čelní sklo. Naštěstí tyto stroje disponují bezpečnostními pásy.

Jak jsme již zmínili v úvodu tohoto článku, v příštím týdnu očekávejte další článek o traktorech Fastrac, tentokrát v zemědělské výrobě.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Odkaz: JCB, JCB Fastrac - univerzální traktory (nový prospekt)

Ing. Lukáš Kašpar
produktový manažer JCB Fastrac

Naši partneři

Mezi naše partnery a dodavatele techniky patří:

Aktuality Starší aktuality

Žlutý král se vydal na pracovní cestu

Žlutý král se vydal na pracovní cestu

20. 05. 2019 – Historie rodinné firmy JCB sahá do roku 1945, zakladatelem byl sir Joseph Cyril Bamford.

Vlašimsko na setí připraveno

Vlašimsko na setí připraveno

17. 05. 2019 – Je tu další rok, jarní setí máme pomalu za námi, a to podzimní nás teprve čeká.

Fastrac v komunálním obleku

Fastrac v komunálním obleku

03. 05. 2019 – Jak zvládají údržbu kolem silnic a dálnic naši jižní sousedé v Rakousku? Koncem dubna jsme se na to zajeli podívat.