JCB

Už jste slyšeli o setí metodou strip-till?

Předváděcí souprava pro setí metodou strip-till

Předváděcí souprava pro setí metodou strip-till

07. 05. 2021 – Naši zemědělci čelí stále více novým trendům z oblasti ochrany půdy a protierozním trendům a s tím jsou také spojeny i změny legislativního charakteru. Stále více se musíme zamýšlet nad technologiemi, které se používají na polích a setí, jako jeden ze základů zemědělství, nelze v těchto myšlenkách opomenout.

Mezi největší "strašáky", v případě protierozních opatření, patří pěstování širokořádkových plodin. V našem regionu se jedná nejvíce o kukuřici. České zemědělství je v mnoha ohledech velmi progresivní a snaží se o eliminaci poškození svých obdělávaných půd bez ohledu na legislativní omezení. Poškozením půdy lze zabránit a možností je, jako vždy, více. Představíme vám jednu, z našeho pohledu, velmi funkční metodu, nazvanou strip-till.  

Metoda setí plodin strip-till spočívá v tom, že sejete plodiny a ukládáte hnojivo do zpracovaných pásů a zároveň ponecháváte pásy nezpracované, které obsahující posklizňové zbytky nebo meziplodinu. Výhoda této metody je pak taková, že v prokypřeném pásu má rostlinka dostatek prostoru k vývinu a v pásu neprokypřeném napomáhají posklizňové zbytky, popř. meziplodina, k udržení vláhy a samozřejmě tvoří protierozní ochranu. Touto metodou se dá mimo kukuřice sít např. cukrová řepa, slunečnice nebo například i řepka. Další velký přínos je ekonomický, jelikož minimalizujeme přípravu půdy a s tím i spojené náklady na provoz techniky, PHM a obsluhy. V neposlední řadě je výhodou i to, že nedochází k nadměrnému utužení půdy, jelikož přejezdy těžkou technikou na poli jsou minimální.

Zásadní otázkou pro ideální využití této technologie je to, jaký stroj k takovému setí můžeme využít. Společnost Horsch proto přišla s geniálním řešením. Spojila dva precizní secí stroje a vznikla tak sestava, která vám v jednom přejezdu půdu zpracuje v pásu, do něj uloží hnojivo a rovněž i zaseje zvolenou plodinu. Tuto sestavu tvoří Horsch Focus 6.35 TD a Maestro 8 RV. Focus, který v tomto případě disponuje zadním tříbodovým závěsem, je přestavěn na půdozpracující stroj, který disponuje dvěma komorami o celkovém objemu 5 000 litrů, jež se dají využít na hnojivo. Hloubku ukládání hnojiva lze upravovat. Hloubku kypření radličkami Focusu je možné nastavit od 20 do 35 cm. Secí stroj Maestro 8 RV umístěný v tříbodovém závěsu Focusu pak disponuje 8 výsevními jednotkami, podtlakovým systémem AirVac určeným pro vakuové jednocení zrn a paralelogramovou konstrukcí s maximálním přítlakem na secí botku až 220 kg. Objem jednotlivých zásobníků pro osivo pak činí 70 litrů.

Secí stroj je možno k traktoru připojit přes ISOBUS. Samozřejmostí je tzv. kontrola sekcí, která za Vás vypíná jednotlivé secí jednotky tak, aby nedošlo k přesevu a celá práce byla tak precizní, jak jen to je možné.

Souprava, kterou vidíte na fotografiích, je momentálně v předvádění u našich zákazníků. Pokud se i vy zabýváte novými technologiemi setí, popř. máte ve svém hospodářství zastoupené plochy, jenž jsou zařazené do erozně ohrožených půd, tak nás neváhejte kontaktovat. Metoda strip-till ve spojení s technologií Horsch dokáže nejen pomoci s ochranou vaší půdy, ale zároveň ušetřit i vaše režijní náklady a zvýšit výnosy na vašich polích.

Odkaz: Horsch

Ing. Lukáš Kašpar
produktový manažer Horsch


Poptávkový formulář

Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Naši partneři

Mezi naše partnery a dodavatele techniky patří:

Aktuality

Briri rozšířili segment sedlových cisteren

Briri rozšířili segment sedlových cisteren

12. 06. 2021 – Výrobce cisteren Briri rozšířil řady sedlových cisteren o tandemové modely Briri Road Master P 26 a P 28. A co se pod těmito názvy skrývá?

VIDEO 2 - Představujeme nový JCB 542-70 AGRI XTRA

VIDEO 2 - Představujeme nový JCB 542-70 AGRI XTRA

02. 06. 2021 – Teleskopické manipulátory JCB přicházejí s novou emisní normou Stage V a s ní uvádějí na trh několik novinek.

Využijte možnost předvedení postřikovače Horsch Leeb 5 LT

Využijte možnost předvedení postřikovače Horsch Leeb 5 LT

31. 05. 2021 – Právě jsme zaparkovali v našem skladu další předváděcí tažený postřikovač Horsch Leeb 5 LT.