Chci nezávaznou nabídku
+420 272 705 789
Search
MenuMENU

×

Aktuality

Titánská efektivita na poli

16.02.2017

Sklizeň obilnin se v současnosti provádí přímou sklizní. Realizuje se samojízdnými sklízecími mlátičkami, které dosahují vysokých výkonností (v průměru 4 ha/hod). Tím vytváříme technické předpoklady pro vysokou efektivnost jejich práce na polích pro dosažení co nejnižších měrných finančních nákladů na sklizenou tunu obilí. Nesmíme však zapomenout na nezbytnou podmínku, že efektivní práce sklízecí mlátičky je vždy závislá na zabezpečení výkonného, spolehlivého a přesného způsobu přepravy obilí. Čím výkonnější máte sklízecí mlátičku, tím vám vzniká výraznější ztráta, nemáte-li dostatečnou souhru přepravy a sklizně. V případě, že nemáme řádně dotaženou logistiku odvozu, vzniká drahý prostoj. Velké sklízecí mlátičky zvyšují celkové náklady na sklizeň, než kdybychom sklízeli malým strojem. Výkonný sklízecí stroj poté postrádá smysl bez rychlého odvozu sklizené komodity.

V dnešní době se pracuje s několika prověřenými modely logistiky.

1)    Klasický odvoz od sklízecích mlátiček nákladními automobily nebo traktory při nakládání dopravních prostředků za jízdy - v tomto případě nám vzniká větší utužení půdy, hlavně u nákladních automobilů. Neefektivnost může vznikat při odlišných objemech jednotlivých odvozních zařízení, které nedokážou zcela mlátičku vyprázdnit. Nastává zde problém, že mlátička musí po čase zastavit z důvodu naplnění a nemožnosti odvozu.

2)    Odvoz od sklízecích mlátiček nákladními automobily nebo traktory při nakládání dopravních prostředků na souvrati - jedná se o nejztrátovější způsob, jelikož zde vzniká velký časový prostoj při operaci, kdy musí mlátička vyjet z líchy a dojet až na souvrať ke svému vyprázdnění.

3)    Odvoz od sklízecích mlátiček překládacím vozem - nejefektivnější způsob odvozu, díky němuž nezůstává až 50 % instalovaného výkonu velkých sklízecích mlátiček nevyužito.

Spolu s všeobecným nárůstem velikosti sklizňových strojů a dopravních prostředků daleko naléhavěji vystupuje do popředí i problematika zátěže půdy a jejího zhutňování. Přínosnou v tomto směru je technologie tzv. diferencované dopravy, kdy se po pozemcích pohybují stroje a dopravní prostředky vhodné pro jízdu po poli. Na souvrati potom probíhá překládka sklizeného materiálu do silničních dopravních prostředků.

Titan UW 34

Překládací vůz Horsch Titan 34 UW je představitelem přepravních výkonů během sklizně. Díky ohromnému objemu 34 m3 jsou čekací prostoje na kraji pozemku a složité manévrování již minulostí. Objem vozu Titan 34 UW odpovídá jednomu nákladnímu automobilu. Ten je proto naložený naráz a ve velmi krátkém čase. Sklopný vyprazdňovací šnek o Ø 600 mm disponuje výkonem 18 tun za minutu. Takto vůz Titan 34 UW přeloží svůj náklad za pouhých 90 vteřin!

Teleskopická náprava zvyšuje stabilitu a snižuje utlačení půdy při přejezdech. Jejím vysunutím se každé kolo přesune o 30 cm směrem ven. Šířka vozu se tak zvětší z 2,95 m na 3,55 m. Posílí se stabilita a sníží se tlak na půdu, protože pak kola vozu nejedou v kolejích traktoru. Další konstrukční prvek, který pomáhá chránit půdní strukturu, jsou pneumatiky o velkém průměru (900/60 R32) s velmi hlubokým dezénem. Rozšířenou výbavu tvoří integrované váhy, pneumatické brzdy a výborně viditelný ukazatel otevření šoupěte vstupu do šneku, kamerový systém 7" TFT, barevný monitor vč. dvou vstupů pro kameru, přídavná kamera k rozšíření kamerového sytému.

Fakta

Vyprázdnění zásobníku zrna na místě stojí mlátičku asi 20 % výkonu.
Nasazený překládací vůz Horsch Titan 34 UW přináší podle své výkonnosti úsporu času 25 - 35 %.

Praktický příklad porovnání výkonů mlátičky při vyprazdňování na okraji pole a při použití překládacího vozu:
-    Velká sklízecí mlátička, žací lišta - 10,5 m
-    Výnos - 9 t/ha
-    Pojezdová rychlost mlátičky při sklizni - 6,5 km/h
-    Mlátící výkon - 1 tuna pšenice za minutu
-    Zásobník zrna na 10 000 litrů se naplní za 8 min.
-    Přitom se v porostu ujede 900 m (délka mlácení)
-    Délka sklizňového dne - 10 hodin, cyklus mlátičky - 9,8 min. (mlácení + vyprázdnění)

Výsledný výkon mlátičky při vyprazdňování zásobníku zrna na okraji pole (přejezdy 2 min) - 41,1 ha/den.
Výsledný výkon mlátičky při mlácení s paralelním vyprazdňováním zásobníku zrna do překládacího vozu - 57,9 ha / den.
Za 10 hodin práce zvládla mlátička navíc 17 ha, což představuje nárůst výkonu o více než 40 %!

Poznatky z výsledných výpočtů:
- Podle toho, kolik času potřebuje mlátička k jízdě na okraj pole a zpět, se zvýšení mlátícího výkonu pohybuje mezi 20 až 40 % (v průměru 30 %)!
- Při hodnotě sklízecí mlátičky cca 400 000 € odpovídá nárůst mlátícího výkonu v průměru o 30 % částce 120 000 €.


Odkaz: HORSCH

Ing. Michal Sechter
produktový manažer dopravní techniky